Wyjaśniamy, co mówi kolor dziąseł u psa
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Ale czy wiesz, że otwarty pyszczek Twojego podopiecznego może być zwierciadłem jego zdrowia? Po wyglądzie dziąseł możesz rozpoznać niektóre choroby u psa – nie tylko te bezpośrednio związane z przyzębiem. O czym świadczy kolor psich dziąseł? Sprawdź!
Prawidłowy wygląd dziąseł u psa
Zdrowe dziąsła u psa powinny mieć kolor różowy, przypominający… gotowaną krewetkę! Ale uwaga – niektóre psy mają czarne dziąsła i podniebienie z powodu nadprodukcji melaniny. Taką pigmentację obserwuje się m.in. u shar peia czy chow chowa.
Na czarnym tle występują jednak zazwyczaj różowe plamki, które można kontrolować pod kątem prawidłowego odcienia. O czym natomiast świadczy zmiana koloru dziąseł? Może to być jeden z pierwszych symptomów choroby.
Blade dziąsła u psa mogą oznaczać potrzebę natychmiastowej pomocy
Blade, niekiedy wręcz białe dziąsła to oznaka tego, że z Twoim psem dzieje się coś złego i wymaga on natychmiastowej pomocy lekarskiej. Blade dziąsła obserwuje się m.in. w takich przypadkach jak:
- anemia – inaczej niedokrwistość, czyli niedostateczna produkcja czerwonych krwinek. Jasne dziąsła świadczą wówczas o niedotlenieniu (to najczęstsza przyczyna bladości dziąseł, która może wynikać z różnych czynników);
- zatrucie toksynami – bladość dziąseł to jeden z objawów zatrucia niektórymi substancjami, np. trutką na szczury. Jej składniki powodują niedotlenienie oraz krwotok wewnętrzny;
- babeszjoza – bladość błon jest jednym z objawów tej pasożytniczej choroby odkleszczowej, która może wywołać anemię. Do pozostałych objawów należą m.in. gorączka, apatia, brak apetytu i ciemne zabarwienie moczu;
- silne zarobaczenie – niektóre pasożyty mogą wywołać anemię u psa, zwłaszcza przy nasilonej inwazji (np. pcheł, lamblii czy tęgoryjców);
- choroby serca – wiele z nich wiąże się z niedotlenieniem organizmu, dlatego bladość błon śluzowych należy do częstych objawów. Można tu wymienić kardiomiopatię rozstrzeniową czy niedomykalność zastawki mitralnej;
- niewydolność nerek – tutaj również bezpośrednią przyczyną bladości dziąseł jest anemia, jednak wynika ona z choroby nerek.
Ciemnoczerwone dziąsła u psa mogą oznaczać przegrzanie
Ciemnoczerwone dziąsła to częsty objaw m.in. przegrzania i udaru słonecznego. Ciemniejsze zabarwienie dziąseł może świadczyć również o stanach zapalnych przyzębia. Zaczerwienieniu towarzyszą zazwyczaj: nieprzyjemny zapach z pyska, nadmierne ślinienie, obniżenie apetytu i próby „usunięcia” przeszkody z jamy ustnej (np. ocieranie bokiem pyska o różne przedmioty, drapanie pyska).
Nigdy nie bagatelizuj stanu zapalnego jamy ustnej. Jest on nie tylko bardzo dokuczliwy i bolesny dla zwierzęcia, lecz także może negatywnie wpłynąć na kondycję całego organizmu.
Sine dziąsła u psa to sygnał niedotlenienia
Sine dziąsła świadczą najczęściej o znacznym niedotlenieniu, wynikającym z takich chorób jak zapalenie płuc, niewydolność serca czy schorzenia dróg oddechowych. Niebieskawe lub fioletowe dziąsła oraz wyraźne problemy z oddychaniem to objawy wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej!
Żółte dziąsła u psa mogą oznaczać żółtaczkę
Zażółcenie błon śluzowych to typowy objaw żółtaczki, która sygnalizuje wzrost stężenia bilirubiny we krwi. Żółtaczka może wynikać np. z chorób wątroby, rozpadu krwinek czerwonych czy zaburzeń w obrębie dróg żółciowych. Zbyt wysokie parametry bilirubiny prowadzą do zatrucia organizmu i… zaburzenia pracy mózgu!
Czarne dziąsła u psa – kiedy to może być groźne?
Jeśli pies nie ma czarnych dziąseł od urodzenia, zmiana ich zabarwienia może oznaczać chorobę z powodu nadmiernej produkcji melaniny. Przykładowo, jeśli towarzyszy temu guzek lub wybrzuszenie na dziąsłach, jak najszybciej wyklucz chorobę nowotworową. Gdy zaobserwujesz takie objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Podsumowanie
Regularna kontrola stanu jamy ustnej psa to Twój obowiązek jako świadomego i troskliwego opiekuna. Zajmuje ona zaledwie chwilę, a może pomóc w szybkim wykryciu poważnych chorób i w natychmiastowym podjęciu niezbędnego leczenia! Pamiętaj także o prawidłowo dobranej karmie, takiej jak np. karmy dla psa SPECIFIC™ od Dechry.